Piece na drewno

Ciekawostki z KWL.PL

Cubic 215 od Jydepejsen
Przypominamy, firma Jydepejsen (z Holstebro), to duńska, rodzinna firma, która została założona w 1979 roku. Od początku istnienia zajmuje się ona projektowaniem i rozwojem najwyższej jakości pieców kominkowych. Firma posiada w swojej ofercie linię nowoczesnych pieców serii CUBIC. Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługuje model Cubic 215 – wysoki, ponad dwumetrowy piec [...]

Stylowe otoczenie


Elegancki kominek Slide Bell
Elegancki kominek Slide Bell

Największą zaletą betonu, jako materiału wykorzystywanego do wykonywania okładzin kominkowych, jest drzemiący w nim potencjał do modelowania, kształtowania go i barwienia na wszelkie możliwe sposoby.


Przy pomocy fachowców klient z łatwością może go więc dopasować do wystroju i stylistyki wnętrza - zarówno nowoczesnego, jak i eklektycznego, rustykalnego czy tradycyjnego. Najważniejsze części kominka (tak jak choćby palenisko czy półka) mogą być wykonane z betonu o najróżniejszej teksturze. Beton jest najlepszym materiałem dla klasycznie wyglądających palenisk. W bogatych, naturalnych kolorach, z delikatnie zarysowanymi krzywiznami i tradycyjną półką - taki kominek staje się centralnym urządzeniem pokoju i buduje specyficzną, ciepłą atmosferę rodzinnego ogniska. Jeśli z kolei dom obfituje w tradycyjne elementy, beton również świetnie nada się na inne elementy.

Instalator pomoże wybrać oraz dostosować materiał do wymagań klienta, przewidzi, czy efekt końcowy będzie zgodny z oczekiwaniami, zajmie się najdrobniejszymi szczegółami - od dekoracyjnych żłobień na półce kominka poprzez teksturę i krzywizny, aż do uzyskania najodpowiedniejszej barwy. Jednym z najpopularniejszych obecnie stylów okładzin kominkowych jest styl nowoczesny - naturalny wygląd i proste kolory lub opływowe kształty połączone z żywymi kolorami. Wiele firm zajmujących się wyrobami z betonu współpracuje ze swoimi klientami tak, aby zrealizować ich - nawet najbardziej śmiałe - projekty i wizje.

Również dla wielbicieli wzornictwa skandynawskiego beton jest znakomitym rozwiązaniem. Firmy często otrzymują właśnie tego typu zlecenia, a efekty zachwycają właścicieli kominków oraz samych wykonawców. Dzięki nieograniczonej możliwości modelowania i wykańczania betonowych elementów, fachowcy mogą nadawać im, przykładowo, kształt zbliżony do skandynawskiej linii mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrza. Dom pełen rzeźb, dzieł sztuki, o klasycznym wystroju i architekturze znakomicie uzupełni zdobiona w podobnym tonie okładzina kominka. To, co byłoby niemożliwe w przypadku marmuru czy kamienia, można uzyskać stosując beton. Ze względu na jego właściwości i łatwość precyzyjnej obróbki udaje się wykonać ciekawe ornamenty i zdobienia.

Na koniec watro wspomnieć o pewnych drobnych wadach betonowych okładzin. Po pewnym czasie mogą się pojawić pęknięcia i nadłamania. Nie wynika to z wadliwej konstrukcji czy defektu materiału, jest po prostu naturalną właściwością betonu i trzeba się z tym liczyć przy zakupie tego typu obudowy. Ze względu na porowatą strukturę beton może mieć również tendencję do plamienia. Jednak przy pomocy specjalnych środków można ją znacznie zmniejszyć. Ze względu na rosnące zainteresowanie produktami z betonu, firmy tej branży stworzyły portal internetowy, w którym można znaleźć wiele informacji o konstrukcjach i wielorakich zastosowaniach tego materiału.