Piece na drewno

Ciekawostki z KWL.PL

Cubic 215 od Jydepejsen
Przypominamy, firma Jydepejsen (z Holstebro), to duńska, rodzinna firma, która została założona w 1979 roku. Od początku istnienia zajmuje się ona projektowaniem i rozwojem najwyższej jakości pieców kominkowych. Firma posiada w swojej ofercie linię nowoczesnych pieców serii CUBIC. Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługuje model Cubic 215 – wysoki, ponad dwumetrowy piec [...]

Bezpieczeństwo wokół kozy


Piece Sergio Leoni
Sergio Leoni - Corsara


Należy przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa


Posadzka. W promieniu co najmniej 60 cm od paleniska powinna być wykonana z materiałów niepalnych. Jeśli jest drewniana, z paneli lub pokryta wykładziną, najprościej ułożyć w tym miejscu płytę z blachy lub ze szkła. W miejscu zainstalowania pieca można też zrobić niewielki podest obudowany cegłą klinkierową, kamieniem naturalnym czy terakotą. Taki podest zapewni wygodniejsze użytkowanie - nie trzeba będzie się nisko schylać np. przy dokładaniu drewna.
Otoczenie. Meble, sprzęt RTV lub inne przedmioty łatwo palne (np. firanki) nie mogą znajdować się zbyt blisko pieca. Jest to bardzo ważne, bo jego obudowa rozgrzewa się do wysokiej temperatury. Minimalna odległość to 80 cm, jednak zwykle określana jest indywidualnie dla poszczególnych typów urządzeń. Piec nie może być też przystawiony bezpośrednio do ściany. Informacje na temat wymaganych odległości znajdziemy w instrukcji.

Pamiętajmy też o tym, że pieców nie należy instalować w ciągach komunikacyjnych.

Kontrola. By zalegająca w kominie sadza nie zapaliła się, trzeba go czyścić - minimum dwa razy w roku. W razie pożaru ubezpieczyciel poprosi o dokument potwierdzający ostatnie czyszczenie komina.